Понедельник, 15.10.2018
poeziata na cernodrimski
Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20
Главная » 2008 » Декабрь » 19 » Ноќна Стража
Ноќна Стража
01:13
Не ме викајте поет
Зошто не сум тоа
Само сум сонувач
Со звезди во очите

Повеќе наликувам
Па нели
На дон кихот
Кој се бори со соништата

Ги собирам по тротоарите
Ете така ефтино ги фрлаат
Тие кој имаат идеали високи
Ги оставаат без ронка милост

Можеби затоа утрото ме сака
Му пејам прекрасни песни
Го развеселувам за весело да биди
А тоа како возврат
Свежината ми ја дава

Во денот пријателите ги бирам
По очите што исполнети се со топлина
По насмевката што ведрина носи
И никогаш не сум погрешил

Тажен сум
Кога ќе го видам и скитникот тажен
тажен сум
кога дождот ладни капки истура

но повторно зачекорувам со нов чекор
зачекорувам и не застанувам
исто како дох кихот
за ноќна стража се спремам.

Ноќна СтражаПросмотров: 211 | Добавил: cernodrimski | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Календарь новостей
«  Декабрь 2008  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2018
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz