Четверг, 15.11.2018
poeziata na cernodrimski
Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20
Главная » 2009 » Март » 22 » Prav i Pepel
Prav i Pepel
13:44Прав и пепел


Не мораше земјата црна да ме нахрани
Но јас морав потаа солена да и ја дадам за таа родот го напои
Не мораше земјата црна да ме развесели
Но јас морам од утрина рана песни да и пеам за таа родот го извиши
Не мораше земјата црна со мене да се кара
Но јас морав калиштата нејни на нозе да ги лепам за таа задоволна да биде
Неморав и несакав но напати мислам
Напати така кога ја гледам како молчи и само трпи
Напати мислам дека сепак сум еден нејзин дел
Не сега но можеби утре или задутре

Кога петелот ранобудец песна ќе кажеше
На плотот стар од штици црвосани и гламјосани
Знам дека виновник тој беше сонот ми го крадеше
Со изговор дека и денес земјата ме кани на гости да и одам
Зората не блеснала силно правта од макадамот ја голтаам
Горчините зелени лист по лист ги збирам и ред им правам
Земјата црна утеха дава правот сега мирен го држи
Знае добро дека и утре може да ме награди 
Просмотров: 203 | Добавил: cernodrimski | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Календарь новостей
«  Март 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2018
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz