Вторник, 11.12.2018
poeziata na cernodrimski
Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20
Главная » 2009 » Март » 22 » Tatkov Prag
Tatkov Prag
13:42
Татковиот праг
Повторно го пречекорив татковиот праг
Не сум го видел никогаш така правлив
Излитен и тажен
Малку и студенило почуствував
Зачекорив внатре
слушав ѕидовите како раскажуваат
оживееа исто како некогаш
восклик испуштија
што ете повторно бев со нив
раскажуваа се додекане се измориа
потоа ме запрашаа сериозно 
зошто сум дојден
ја почуствуваа сета тага што ја носев со себе
ја почуствуваа сета болка што бликаше од мене
оди реченекој не се сеќавам кој
оди по скалите и симнисе повторно
оди и малку трчај
не ги број чекорите
само така оди и насмевнисе сам на себе
насмевнисе на лудориите што ги правеше
прошетај по одаите
така полесно ќе ти биди
излези во дворот
прегрниго старот и раскошен орев
нека повторно те опијани неговата миризба
кога дремката ќе ти дојди ти не ја бркај
одмори се на земјата
татковата земјаникогаш не е ладна
татковата земја има чудесна моќ
ја лечи секоја болка
ја влечи секоја тага
што како ала ти се залепила на градите
оди
и не се срами што ќе речат комшиите
19.01.2009 05,45 часот


Просмотров: 188 | Добавил: cernodrimski | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Календарь новостей
«  Март 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2018
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz