Понедельник, 15.10.2018
poeziata na cernodrimski
Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20
Главная » 2009 » Март » 22 » Solzata na Feniks
Solzata na Feniks
13:37
Солзата на Феникс


Во сонот го видов Феникс
Беше така тажен
Низ солзи прозборе
Рече товар тежок носел
Уште пред илјада години
Но ти
Ми рече со глас човечки
Ти кој тантал го носиш во името
Ти кој прометеј го имаш во срцето
Ти кој мене си ми близок
Земи само една моја солза
Лековита е таа
Товарот твој ќе го направи полесен
Болката ќе ја направи поднослива
А кога пепел ќе се сториш
Тогаш раѓањето твое ќе биде
Земија солзата
носија во близина на срцето
Амајлија нека ти биде
Земија и чуваја
Патот до срцата ќе ти го отвара
Од зло ќе те штити
Знам
Повторно со глас човечки проговори
Не си зол
Но како зол те гледаат
Злото г о презираш
Но како магнет со презирот го привлекуваш
Земија и добро чуваја
Наслутувам
Нови понори злото ти спрема
Нови жртви бара
По нови макадами ќе те пушти
На нови ридови од болка ќе те искачи
Ти пак не се плаши
Само солзата земија
Во мракот на дланка ставија
Светлост ќе ти биди
Кога стравот ќе ти се доближи
До срцето ставија
Кога очајот ќе затропа
Само малку вкусот нејзин пробајго
Сега земија и одиси
Еве новиот ден те вика
Еве новиот ден те чека








Просмотров: 421 | Добавил: cernodrimski | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Календарь новостей
«  Март 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2018
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz