Четверг, 15.11.2018
poeziata na cernodrimski
Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20
Главная » 2009 » Август » 28 » Плачот на вилонината
Плачот на вилонината
23:49
null

Плачот на вилонината


Плачеше вечерва пискаво виолината
Мирисот на темјан и босилек ја потикнаа
Ја свиреше тажно
Измислената романса од непознатиот виртоуз
Гудалото
Како нож кама ја параше ноќта
Од болката и ѕвездите ослепуваа
Богомилка на мост песна клетва запеа
Се кинеше тогаш границата тенка
Мечу сонот и јавето
Камена коцка од улицата се пробуди
Влезе во сонот песна со песна лелеава
Јавето проговори
Таму во гората има волчја свадба
Ќе ги украдам нотите од виолинава
Ќе се лизне тука млак ветар
Ордата ме чека на ледина
Ластовиците во цвркот пророчки сон раскажуваа
Ќе воскресне повторно виртоузот наш
Ќе пее долго додека полноќта ни избега
Искинатите сеќавања нема повеќе да бидат искинати.

Просмотров: 432 | Добавил: cernodrimski | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Календарь новостей
«  Август 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2018
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz