Понедельник, 15.10.2018
poeziata na cernodrimski
Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20
Главная » 2009 » Март » 22 » Kilim od Zelbi
Kilim od Zelbi
13:39

Килим од желбиКилимот на желбите зедов да го ткаам
Во место каде срцето има ритам
Каде ветришта немаат моќ
Една старица грда на лик
Со големо срце
И милни зборови
Ме научи како чворови да врзувам
Како од облаците тенки нишки да земам
И како од желбите конец тенок да вадам

Деноноќија минеа
Деноноќија се редеа
Крајот не го гледав
Но сепак шарите беа величествени
На средина едно срце ставив
Големо колку што може да се сака
Ресите беа танки нежни
Како самовилска коса

Додека неуморно ткаев
Лебедите бели 
со песната уморот го бркаа
Караман со лавежот 
 злите очи од плотот ги растеруваше
го ткаев и себеси се прашав
када да го ставам
кој ќе биде тој што ќе го згазне
нога да стави
желба да ми смачка


Просмотров: 205 | Добавил: cernodrimski | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Календарь новостей
«  Март 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2018
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz